Depresja u dam – trudna depresja poporodowa

Bardzo niejednokrotnie nerwice oraz zaburzenia nerwowe związane są z przeżywanymi zaburzeniami stresowymi. Niezwykle nieraz w sytuacjach stresowych występuje ostra reakcja na stres, która jest bardzo niepokojącym zagrożeniem. Prawdziwa reakcja na stres jest zaburzeniem, które z reguły ma charakter przejściowy i stanowi odpowiedz na niebywale silny, psychiczny oraz fizyczny stres u osoby niedotkniętej żadnymi innymi zaburzeniami psychicznymi. Specyficzną cechą tych zakłóceń jest ich czynny przebieg. W pierwszym momencie po stresującym wydarzeniu dochodzi do stanu oszołomienia z pewnym zwężeniu pola świadomości i uwagi.

Zaburzeniu wówczas ulega orientacja oraz zdolność do rozumienia bodźców dochodzących z zewnątrz. Oprócz tego może dojść do zaburzeń stresowych pourazowych, które są przedłużającymi się opóźnionymi reakcjami na sytuacje stresowe o wyjątkowo znaczącym ciężarze emocjonalnym, co ujawnia terapia współuzależnienia radom. Do takich sytuacji zalicza się zdarzenia, jakie u większość ludzi mogą wywołać mozolne doświadczenia oraz przeżycia. Efektem takich zdarzeń, mogą być powracające koszmary przeszłości. Leczenie zakłóceń nerwicowych, z nielicznymi wyjątkami, jest leczeniem długotrwałym a również niezmiernie trudnym.

Preferowaną oraz najbardziej skuteczną formą terapii jest psychoterapia. Aczkolwiek, w praktyce, z różnych względów, przeważnie wykorzystywanym sposobem leczenia jest farmakoterapia. Coraz to częściej wolno spotkać się z dyskusją o dyspozycji łączenia obu tych form. Wydaje się, iż zastosowanie takiej lub innej metody terapeutycznej nie wynika jedynie z preferencji oraz zapatrywań rozmaitych specjalistów: psychiatrów, psychologów czy również psychoterapeutów.