Prace naprawcze – sprawdź co potrzeba

Tokarka to machina użytkowana do mechanicznej obróbki jakichkolwiek rzeczy. Tokarki cnc ofiarowane są do obróbki ubytkowej polegającej na ścinaniu poszczególnych części jakiegoś przedmiotu – sprawdź Frezowanie CNC. W ten sposób uzyskiwane są tak zwane wióry.

Kształt części roboczej tego urządzenia jest zaostrzony. Mają one kształt przybliżony do walców lub także stożków. Bazowym narzędziem jest wiertło lub nóż tokarski czyli narzędzie jednoostrzowe używane w różnego rodzaju tokarkach. Obróbka taka oznaczana jest toczeniem.

Jest to obrabianie brył zewnętrzne i wewnętrzne. Jest to inaugurowanie danego przedmiotu w ruch kołowy lub też obrotowy. Tokarki dzielą się na m.in. kłowe a później na kopiarki, ciężkie, precyzyjne, wielonożowe oraz uniwersalne. Kolejnym typem tokarek są uchwytowe, karuzelowe, tarczowe, półautomaty tokarskie, rewolwerowe, automaty tokarskie wielowrzecionowe i jednowrzecionowe, zataczarki czyli służą do zataczania ostrzy narzędzi o wielu ostrzach, zegarmistrzowskie i branżowe zwane także jako wyjątkowe.