Sprężarki mają zdolność metamorfozy ciśnienia gazu. Cząsteczki medium pozostają po prostu stłoczone w mniejszej pojemności. Ma to wpływ na ruch, gęstość i temperaturę czynnika. W wielu gałęziach przemysłu tego typu efekty są niesłychanie pożądane. Na przykład w pracy szlifierek oraz wiertarek. Wykorzystuje się tu wielkie ciśnienia w celu wykonania pracy mechanicznej. Natomiast dystrybucja gazów, oraz wszystkie natryski są oparte na narzucaniu przepływu medium. Może nim być nawet gęsta farba lub ewentualnie sypkie ciało stałe. Jeżeli różnica pomiędzy ciśnieniem ssawnym, a tłocznym jest wystarczająco duża, możliwe jest przetłoczenie umownego materiału.
Oprócz zakładów produkcyjnych, sprężarka jest także obecna w każdym normalnym domu. Wiatrak wprawia w ruch atmosfera, a w następstwie tego wymusza jego przepływ w danym kierunku – wypróbuj osuszacze sprężonego powietrza. Odkurzacz to nic innego, jak machina do przetłaczania powietrza. Idąc przez filtr, zassany gaz oczyszcza się z cząstek ciągle korzystających z oferty naszej firmy. Należy pamiętać, że budowa sprężarki jest ściśle związana z jej przeznaczeniem. Właśnie dlatego co poniektóre urządzenia nie przypominają zwykłych sprężarek. Chociażby wentylatory, które różnią się wyglądem od standardowych machin tłokowych.
Budowa i funkcje sprężarki są ściśle połączone z jej przeznaczeniem. Inaczej będzie wyglądać maszyna tłokowa, dmuchawa czy wentylator. Wobec tego rozróżniamy kilka kryteriów podziału. Przed zakupem rzeczowego modelu, powinniśmy gruntownie określić wszystkie indywidualne potrzeby. W głównej mierze musimy wybrać medium, z jakim mamy zamiar pracować. Może to być mieszanina lub też jeden, czysty gaz. W następnej kolejności rozważamy stosunek sprężania, inaczej spręż. To parametr oznaczany grecką literą „pi”. Informuje o ogólnym przyroście ciśnienia pod koniec procesu. Wentylator to sprężarka, w której ciśnienie wzrosło w najwyższym stopniu o dziesięć kilopaskali. Nieco większy spręż wykazuje dmuchawa i kompresor.
Urządzenia dzielimy również na przepływowe oraz wyporowe. Klasyfikację skonstruowano ze względu na różnego typu rozwiązania techniczne. W machinach przepływowych znajdują ruchome elementy, odpowiedzialne za spręż. Natomiast w technologii wyporowej mamy do czynienia z tłokiem, który zasysa gaz. Mniej ważną kwestią jest wymiar urządzenia. Możemy zdecydować się na mniejszą, mobilną sprężarkę. Mimo to w wielkich zakładach przemysłowych pojawiają się tylko maszyny stacjonarne.